Talianská pizza

Pizza je veľmi obľúbený pokrm, ktorého pôvod nájdeme v Taliansku. Toto jedlo je zložené z cestovinového základu kruhovitého tvaru, na ktorý sú kladené ďalšie ingrediencie, podľa nich sa odvíja názov talianskej pizze.


Talianska pizza má dlhú tradíciu, ktorá siaha až do stredozemnej kuchyne. Tá bola typická hlavne na jednoduché základné jedlo, čo je pizza. Stopy nás zavedú do obdobia starého Ríma, kedy sa jednalo o primitívne hrubé placky, ktoré boli vyrábané zo semena obilia. Placky sa potom piekli na horúcich kameňoch. Výroba placiek v Taliansku prevláda a jedná sa o stále prepracovanejšie formy. Pizza v tejto zemi tvorí jednu zo základných potravín obyvateľov. Okolo roku 1000 sa objavil zvláštny druh tohto pokrmu, pre ktorý bola charakteristická bazalková vôňa. Po roku 1700 sa začala presadzovať úprava pizze pomocou rajských jabĺk, ktoré boli dovezené z Ameriky. V tomto období sa objavil aj syr nazývaný mozarella, ktorý sa začal na pizzu pridávať.


Prvý recept na taliansku pizzu, ako ju dnes poznáme, vznikol v roku 1858 a je opísaný v diele vydanom v Neapole. Opisuje spôsob, ako sa v tej dobe vyrábala pizza, ktorá niesla názov „Vera Pizza Napoletana“ teda pravá neapolská pizza. Behom devätnásteho storočia začali vznikať malé pekárne pod šírym nebom zaoberajúce sa pečením tohto pokrmu. Pretože si v tej dobe nemohli ľudia dovoliť olivový olej, piekla sa pizza na masti. Preto sú recepty na taliansku pizzu nenáročné a jednoduché. Pizza sa z Neapole postupne rozšírila do ostatných talianskych miest a následne sa jej recept začal šíriť aj do zahraničia.


Existuje hneď niekoľko základných druhov pizze, ktoré sú v Taliansku najpredávanejšie.


  • Pizza quattro stagiony – jedná sa o pizzu zvanú „štyri ročné obdobia“. Používajú sa ingrediencie, ako je mozarella, šampiňóny, talianska sušená šunka, malé artičoky, natvrdo uvarené vajce a čierne olivy. Všetko je na cesto kladené oddelene.

  • Pizza napoletana – jedná sa o neapolskú pizzu, ktorá prináša pochúťku s mozarellou, olivovým olejom, rajčinovým pretlakom, čerstvou bazalkou a ančovičkami.

  • Pizza margherita – jedná sa o pizzu podľa kráľovnej Markéty. Skladá sa z rajčinového pretlaku, mozarelly a bazalky.

  • Pizza capricciosa – jedná sa o rozmarnú pizzu, ktorá zahrňuje všetky ingrediencie, ako pizza quattro stagioni, ale všetko je kladené dohromady.

  • Pizza alla marinara – jedná sa o pizzu po námornícky, ktorá vám ponúka čierne olivy, kapary, rajčinový pretlak a ančovičky.

Odhady dokazujú, že je viac ako dvadsať dva tisíc druhov pizze v talianskych pizzeriách. Každá pizzeria má aspoň svojich 10 špecialít, ktoré zahrňujú kusy rýb, salámu, či kuracie mäso.